Mówię po angielsku przede wszystkim dlatego, że dużo słuchałam amerykańskiej muzyki i chciałam rozumieć przekaz.
Oczywiście jako grzdyl urodzony za żelazną kurtyną chciałam mieć też klucz do świata kolorowych gazet sprzedawanych w jednym sklepie w centrum miasta, ale - to był sporadyczny i kosztowny kontakt. Natomiast piosenki w tym czasie były wszędzie dookoła.
I ja te piosenki, kawałek po kawałku, z słownikiem takim papierowym, rozkładałam na części pierwsze.
Potem kupiłam większy słownik.
A potem jeszcze większy. Taki wielotomowy. Teraz to jest całkiem zabawne wspomnienie.
I kosztowało to dużo wysiłku i samozaparcia, a teraz można ten sam efekt uzyskać rozmową z chatGPT. Nauka języka to jest ten element, gdzie AI naprawdę robi robotę dużo lepiej niż w przypadku generowania fotografii, gdzie człowiek ma 3 ręce, w jednej 4 palce, w drugiej 6, a w trzeciej nie ma dłoni.
Pewnie te sztuczki nie zadziałają tam, gdzie język ma mało materiałów dostępnych w sieci, z khmerskim może być trudno, ale dla koreańskiego działa to świetnie.
Prompt:
Chcę zrozumieć poszczególne wersy w piosence. Proszę przetłumacz ją linia po linii dodając listę słownictwa z tłumaczeniem na polski oraz opisz najważniesze reguły gramatyczne użyte w tekście.
daje rezultat równy kilku godzinom ze słownikiem (albo może i kilkunastu, bo tak spróbowałam to zrobić i wybrałam zbyt poetycki tekst)
Oczywiście lepiej działa po angielsku, jakby ktoś wątpił, że jesteśmy krajem trzeciego świata. Dowolne zapytanie do popularnych modeli AI daje bardziej trafny rezultat, jeśli jest zadane po angielsku. Ale się rozleniwiłam i zapiszę sobie tutaj wersję polską.
Oczywiście, że gubi płeć podmiotu lirycznego etc, ale to się da ogarnąć.
Komentarze
Prześlij komentarz